Projelendirme, Planlama, Detaylı Keşiflendirme, Montaj, Bakım ve Pasif Yangın Risk Analizleri...

Certified fire protection

Yangın ve Duman Perdeleri Hakkında

Duman Perdeleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yangın güvenliği sistemleri her bina için gerekli bir özelliktir. Yangın güvenliği konusunda risk alınmamalıdır. Bu nedenle yangına dayanıklılık alanında sertifikasyon son derece ciddi ve önemli bir konudur.

Doğal olarak, yangın güvenliği söz konusu olduğunda en geçerli çalışmalar projeye özgü gereksinimler ve özelliklere göre yapılanlardır.Bir yangın güvenlik sisteminin üç ana unsuru vardır: Algılama, Bildirim ve Müdahale. Tipik bir binada, duman ve ısıyı tespit etmek ve ayrıca bina sakinlerini bilgilendirmek için ekipman mevcut olacaktır.

Çoğu bina, bir yangın algılandığında (yanıt elemanı) otomatik olarak devreye girecek temel bir su fıskiye sistemine sahiptir. Daha verimli yangın söndürme için binanın içinde yangın hortumları da bulunabilir.

Bununla birlikte, güvenlik sisteminize daha etkili bir yangın yanıt elemanı olarak binanıza duman perdeleri de eklemelisiniz. Alevleri söndürmek için üretilmiş olan su fıskiye sistemleri ve diğer müdahale ekipmanları binanın kendisini korumak için işinize yarar ancak insan sağlığını korumak söz konusu olduğunda daha özel önlemler gereklidir.

İstatistiklere göre, duman solunması yangının kendisinden daha fazla ölüme neden olmaktadır. Ölümlerin %40 ila %50'sinin yalnızca duman solunmasından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Duman Perdeleri Bina ve Tesisleri Nasıl Korur ?

Yangın sırasında bina sakinlerinin yaralanmasını önlemek için, onları duman solunmasından ve gerçek alevlerden korumanız gerekir.

Duman perdeleri duman kontrolü için ideal çözümdür. Bu teçhizat mevcut binalara kolayca kurulabilmektedir ve bunlar zaten mevcut olan diğer algılama ve yanıtlama sistemleriyle birlikte çalışır.

Dış hava çıkış delikleri gibi diğer duman kontrol ekipmanlarının aksine, duman perdeleri dumana karşı fiziksel bir bariyer sağlar. Çalıştırıldığı zaman duman perdesi tavanda bulunan yuvasından dikey olarak açılacaktır. Bu perdeler kapıları ve asansörleri kapatabilir ve duvar bulunmayan merdiven ve avluların etrafında bağımsız bir çevre bile oluşturabilirler.

Dumanı mümkün olan en etkili şekilde kontrol etmek için bina yapınıza uygun olarak tercih edebileceğiniz çeşitli duman perdesi türleri vardır.

Duman Perdesi Türleri ve Uygulamaları

Dört ana tip duman perdesi vardır: Asansör, Dikey, Draft ve Çevresel Perde. 

Her perde stili diğer yangın güvenlik sistemleriyle de uyumludur ve bir yangın veya duman sensörü tetiklendiğinde otomatik olarak açılmak üzere kurulabilir.

1. Asansör Duman Perdeleri

Asansör duman perdeleri, dumanın asansör kapılarına girmesini ve çıkmasını engellemek üzere hayati öneme sahiptir. Asansör boşlukları havanın binanın çatısına kadar yukarı çekilmesine neden olur. Yangın durumunda bu olay, dumanın binanın diğer katlarına hızla yayılmasına neden olabilir.

Çoğu yangın kodu, asansör kapıları üzerinde bir tür duman bariyeri gerektirir. 

Redgon Pasif Yangın Sistemleri asansör duman perdeleri bu gereksinimi karşılayacak ve bina sakinlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.

2. Dikey Duman Perdeleri

Dikey duman perdeleri tipik olarak standart kapılardan daha büyük avlulara çıkan açıklıkları kapatmak için kullanılır. Açıklığın üstündeki tavana yerleştirilirler ve dumanın binaya yayılmasını önlemek için aşağıya doğru dağıtılırlar.

Bu perdeler binanın daha küçük alanlara bölünmesine yardımcı olur ve dumanı ayrı odalarda zapteder. Bu, bina sakinlerinin ya da yolcuların daha kolay tahliye edilmesini ve itfaiyecilerin binaya daha hızlı girmelerini sağlar.

3. Draft Perdeleri

Draft perdeler en çok depolara veya üretim ortamlarına yerleştirilen bir tür statik perde türüdür. Ofis ve mağaza binalarından ziyade yüksek tavanlı, geniş, açık tesisleri olanlar için düşünmesi gereken yangın ve duman perdesi türüdür.

Bu perde türü, dumana karşı tam bir barikat oluşturmaz, bunun yerine tavandaki hava akışını keser. Dumanların hareketini yavaşlatmak ve havalandırma deliklerinden dışarıya doğru itmek için, havalandırma deliklerinin yakınına stratejik olarak yerleştirilmelidirler.

4. Çevresel Perdeler

Binanızda büyük açık merdivenler veya yürüyen merdivenler varsa, çevresel duman perdeleri ideal bir çözümdür. Dikey perdelere benzer şekilde çalışırlar, ancak bir giriş yolunu kapatmak yerine, duvar veya köşe direklerinin bulunmasını gerektirmeyecek şekilde tamamen bağımsız bir çevre oluştururlar. Çevresel perdeler özellikle alevleri yavaşlatmak için tasarlanmış olsa da, duman hareketini de yavaşlatmaya yardımcı olacaklardır.